NAZWA ZADANIA Czyste Powietrze Miasta Puck
KOSZT KWALIFIKOWANY ZADANIA 416 293,36 zł
KWOTA ORAZ FORMA DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW WFOŚiGW dotacja do kwoty 97 882,02 zł
NR UMOWY WFOŚ/D/I-7/241/2017

OPIS ZADANIA

W 2017r. Gmina Miasta Puck przystąpiła do konkursu pn. „Czyste Powietrze Pomorza” (edycja 2017) organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do konkursu można było zgłaszać zadania dotyczące modernizacji źródeł energii cieplnej poprzez likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpienie ich kotłami opalanymi gazem, olejem opałowym lub źródłami ciepła wykorzystującymi odnawialne źródła energii (pompy ciepła) lub podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W ramach zadania zrealizowanego w 2017 r. zlikwidowano 27 pieców węglowych i zastąpiono je 23 kotłami opalanymi gazem ziemnym. . W wyniku zrealizowanego zadania udało nam się zredukować emisję dwutlenku węgla o 134,424 MG/rok, a emisja równoważna została zredukowana o 11,062 MG/rok.

CZY WIESZ, ŻE …?

Gmina Miasta Puck uczestniczy w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) pn. „Czyste Powietrze Pomorza”.

W ten sposób Gmina Miasta Puck walczy z niską emisją.

Czym jest niska emisja?

Niska emisja polega na wydzielaniu do powietrza szkodliwych pyłów i gazów powstających  w  procesach spalania paliw, przede wszystkim węgla (a także odpadów), w starych niskosprawnych piecach i kotłach. Procesowi temu towarzyszy emisja wielu zanieczyszczeń, m.in. pyłów, tlenków azotu, dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, tlenku węgla, metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Zagrożenia związane z niską emisją

• Niska emisja może być powodem chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, chorób skórnych, układu krążenia, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów
  • Niska emisja przyczynia się do pojawiania się smogu oraz kwaśnych deszczy
  • Skażenie powietrza pogarsza stan zieleni oraz wywołuje szereg negatywnych zjawisk, takich jak zakwaszenie oraz skażenie metalami ciężkimi gleb, wód i roślinności