Szkoła Podstawowa im. Mariusza Zaruskiego w Pucku w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była organizatorem wydarzenia, które miało miejsce w dniu 09.11.2018r.na Starym Rynku .

Tego dnia spotkaliśmy się na Puckim Rynku o godzinie 11:00, aby razem świętować 100-lecie Niepodległej. Przybyłych powitała Burmistrz Miasta Puck Pani Hanna Pruchniewska i dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Zaruskiego Pan Zdzisław Pruchniewski.

Punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy odśpiewali cztery zwrotki HYMNU NARODOWEGO, włączając się w ogólnopolską akcję.

Po tej uroczystej chwili przyszedł czas na bicie Rekordu Polski. Już po raz czwarty na puckim rynku podjęto wyzwanie; tym szczególnym roku w nowej kategorii „ największa mozaika ułożona z pucharów”. 1029 pucharów przyniesionych przez przedszkolaków, uczniów, sportowców i mieszkańców to symbol wysiłku i pracy dla Polski. Mozaika układana była płycie Rynku i przedstawiała obraz Polski. Cały proces układania obrazu był skrupulatnie dokumentowany oraz pomierzony przez „niezależnego świadka obserwującego wydarzenie”- geodetę Krzysztofa Mielewczyka.

W czasie bicia rekordu na scenie mogliśmy podziwiać występy artystyczne w wykonaniu szkolnego chóru „Muszelki”, który promował swoja najnowszą płytę „To Nasza Ojczyzna”, uczniów klasy IIIa SP oraz najmłodszych mieszkańców Pucka, czyli wychowanków z Przedszkola Samorządowego i „Pod Tęczą” oraz roztańczonych milusińskich z „Brzechwy”.