Święto to postanowiono uczcić, ustanowieniem nowego rekordu Polski. Tym razem w grze na flażoletach, czyli flecikach polskich. W szkole od lat, Panie Danuta Bryła i Maria Smolik uczą uczniów klas I – III grać na tym instrumencie. Dlatego tym razem flecik polski był głównym bohaterem święta. Dla Wielkiej i Małej Ojczyzny, 166 uczniów z klas I – III, IV – VII oraz klas gimnazjalnych zagrało sto lat dla Niepodległej i Pucka.
Bicie rekordu poprzedziły tygodniowe, wspólne, próby i godziny ćwiczeń w domu.
Ustanowienie rekordu w dniu 10.11.2017 r. rozpoczęło się występami dzieci z puckich przedszkoli oraz Niepublicznego Gimnazjum. W samo południe zebrani na puckim rynku odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Po odśpiewaniu hymnu, genezę Święta Niepodległości, 11 listopada przedstawił nauczyciel historii, Pan Dariusz Bąkowski a uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi im. Mariusza Zaruskiego w Pucku przedstawili program słowno-muzyczny .
Następnie mali muzycy, skupieni w wydzielonej strefie, pod dyrekcją Pani Grażyny Klebba i pod bacznym okiem głównego obserwatora całego wydarzenia – Ryszarda Bizewskiego, rozpoczęli wykonanie „Sto lat”. By rekord w Pucku został uznany, trzeba było spełnić kilka warunków – liczba uczestników musiała przekroczyć 100, „Sto lat” musiało trwać co najmniej 30 sekund , w wykonaniu nie mogły uczestniczyć inne instrumenty, a widzowie nie mogli śpiewać granego utworu. W wyniku podsumowania przez wyznaczone do tego osoby – utwór został zagrany na 166 instrumentach, a jego wykonanie trwało 42 sekundy ,w czasie których na puckim rynku słychać było tylko flażolety.

Teraz czekamy na oficjalne zatwierdzenie rekordu przez Biuro Rekordów.