We wtorek 14 listopada podczas kongresu Smart Metropolia, Stowarzyszenie OMG-G-S i Zarząd Województwa Pomorskiego podpisały dziś umowę o dofinansowanie projektu budowy systemu roweru metropolitalnego.

Wśród 14 gmin, które przystąpiły do projektu znalazł się również Puck. Do Pucka trafi 20 z 3900 rowerów 4 generacji wyposażonych w GPS i elektrozamki. Generacja ta oznacza, że pojazdy nie będą musiały być dokowane na specjalnych stacjach, wystarczą im zwykłe “U”stojaki.

Rowery wypożyczane będą za pomocą aplikacji, a dzięki modułowi GPS będzie można m.in rezerwować najbliższy lokalizacji użytkownika pojazd na 15 min. przed odjazdem.

Projekt to nie tylko rowery i stacje. Jego integralną częścią są nowoczesne systemy teleinformatyczne: wspomniane już moduły geolokalizacji, wypożyczeń i rezerwacji wraz aplikacją mobilną, a także moduł serwisowy, centralna baza danych SRM, moduł integrujący z miejską bądź regionalną bazą informacji pasażerskich. Zastosowanie tych rozwiązań pozwoli na integrację systemu rowerowego z biletem metropolitalnym.