Mimo sytuacji związanej z COVID podjęliśmy decyzję o udziale w tegorocznej kampanii Rowerowy Maj. W dniu 8 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie on-line koordynatorów miejskich z koordynatorami szkolnymi.

Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.

Od 2018 r. w akcji uczestniczą zarówno publiczne jak i niepubliczne placówki oświatowe, w tym roku są to:

  • Szkoła Podstawowa im. Mariusza Zaruskiego w Pucku,

  • Szkoła Podstawowa ”Małe Morze” im. Macieja Płażyńskiego w Pucku,

  • Przedszkole Samorządowe w Pucku,

  • Niepubliczne Przedszkole „MAŁE MORZE”,

  • Niepubliczne Przedszkole im. Jana Brzechwy w Pucku,

  • Przedszkole Niepubliczne ”Pod Tęczą”.

W tym roku musieliśmy nieco zmodyfikować zasady liczenia frekwencji, bo nie wiemy kiedy i czy wszystkie dzieci wrócą do szkół i przedszkoli. Dlatego dla tych, którzy uczą się zdalnie możliwa będzie 30 minutowa „aktywność rowerowa”, do której zaliczamy jazdę na rowerze, rolkach, hulajnodze itp. Dla dzieci, które będą miały zajęcia w placówkach – do frekwencji liczyć się będą codzienne dojazdy na zajęcia.

Mamy nadzieję, że mimo trudności tegoroczna kampania przyniesie wiele radości i pozwoli na spędzanie na świeżym powietrzu nie tylko uczniom i pracownikom uczestniczących w kampanii rowerowej placówek, ale również ich rodzinom.