Od początku 2019 r. nasz Urząd posiada uprawnienia do potwierdzania Profilu Zaufanego. Jest to kolejny krok do tego by ułatwić kontakt mieszkańcom z Urzędem.

PROFIL ZAUFANY – Co to takiego?

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Profil zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia potwierdzanie tożsamości online. Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług e-administracji – składać i zatwierdzać wnioski przez Internet, czy podpisywać dokumenty bez konieczności wizyty w urzędzie. Jedyne, czego potrzebujesz to urządzenie podłączone do sieci – komputer lub smartfon.

Mając profil zaufany można m.in. złożyć wniosek ogólny, zarejestrować online narodziny dziecka, zgłosić utratę dowodu osobistego i złożyć wniosek o nowy oraz uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, sprawdzić swoje punkty karne, a to tylko niektóre e-usługi, z których można skorzystać bez wychodzenia z domu. Osoby bez Profilu Zaufanego, aby to załatwić, muszą przyjść osobiście do urzędu.

Profil zaufany to bezpłatny i bezpieczny klucz do e-administracji. W nowym roku przyda się wszystkim. Zwłaszcza, że Ministerstwo Cyfryzacji ciągle pracuje nad nowymi e-usługami, z których będzie można dzięki niemu korzystać.

PROCEDURA ZAŁOŻENIA PROFILU ZAUFANEGO:

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Krok 3: po założeniu Profilu w Internecie, przyjdź do Punktu Potwierdzającego – Urząd Miasta Puck , ul. 1 Maja 13, Biurze Obsługi Klienta, pokój nr 2 / parter/.

Masz na to 14 dni od złożenia wniosku.