Informacja dotycząca wycinki drzew na terenie Miasta Puck
Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 916 ze zm.) przed usunięciem drzew lub krzewów należy uzyskać stosowne zezwolenie wydane w zależności od miejsca położenia nieruchomości.
W przypadku terenów wpisanych do rejestru zabytków na terenie miasta Puck, na 90% jego powierzchni, w imieniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zezwolenie wydaje Powiatowy Konserwator Zabytków w Pucku.
Strefa ochrony konserwatorskiej w Pucku:
Formularze dla strefy ochrony konserwatorskiej dostępne są tutaj:
https://bip.starostwo.puck.pl/Article/get/id,16637.html;
Na pozostałych nieruchomościach nie objętych w/w ochroną decyzje takie wydaje Burmistrz Miasta Puck. Wypełnić wtedy należy, dla zgłoszeń papierowych wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, lub dla zgłoszeń przesyłanych drogą elektroniczną (EPUAPem albo podpisanym kwalifikowanym podpisem elektronicznym) elektroniczny wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów. Oba dokumenty znajdują się w załącznikach do pobrania poniżej.
Drzewa rosnące na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, usuwane w związku z celami niezwiązanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą być usuwane bez uzyskania stosownej decyzji. Konieczne jest jednak zgłaszanie tego faktu do organu wydającego na danym terenie pozwolenia na usunięcie drzew. Wypełnić wtedy należy formularz zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew/krzewów znajdujący się w załącznikach do pobrania poniżej.
W przypadku drzew rosnących w pasie drogowym projekt decyzji podlega przedłożeniu i uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Obecnie obowiązująca ustawa dopuszcza możliwość usuwania drzew i krzewów przez właściciela nieruchomości bez stosownych decyzji w przypadku min. gdy dotyczą krzewów
w skupisku do 25 m2 oraz drzew, których obwód mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:
– 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
– 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
– 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.
Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym. Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października.
Prawo to nie dotyczy wszelkich drzew, krzewów i drzew owocowych rosnących
na terenie wpisanym do rejestru zabytków.