Zmiany w Kodeksie Wyborczym
Na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks Wyborczy oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2023 r. poz. 497), 4 sierpnia br. został uruchomiony Centralny Rejestr Wyborców.
Jest to zbiór, który zastępuje dotychczasowe gminne bazy danych o wyborcach i będzie stanowił podstawę do tworzenia list wyborczych.
Podobnie do Rejestru PESEL, czy Rejestru Dowodów Osobistych, jest to system centralny do którego dostęp w czasie rzeczywistym będą miały zarówno gminy jak i organy wyborcze.
Centralny Rejestr Wyborców został utworzony w oparciu o dane z Rejestru PESEL oraz informacje przekazane z gminnych rejestrów wyborców. Znaleźć można tam dane na temat posiadanych praw wyborczych, jak również obwodu i okręgu glosowania, do którego osoba została przypisana.
Osoby, które posiadają stały meldunek na terenie RP są automatycznie przypisane do obwodu i okręgu wyborczego właściwego do swojego miejsca zameldowania.
Jeżeli osoba stale zamieszkuje pod innym adresem, aniżeli adres zameldowania, miejsce głosowania można zmienić wpisując się do stałego rejestru wyborców danej gminy – wówczas na podstawie decyzji organu - adres głosowania będzie taki sam dla każdych zarządzonych wyborów oraz zgodny z wolą wyborcy.
W przypadku, gdy osoba dopisała się do Rejestru Wyborców danej gminy, a później zameldowała się na pobyt stały pod innym adresem, jej adres głosowania będzie zgodny z nowym adresem zameldowania.
W przypadku chęci zmiany adresu głosowania, konieczne jest ponowne złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców pod innym adresem.
W przypadku wątpliwości, w celu sprawdzenia gdzie jesteśmy wpisani do Rejestru Wyborców, zachęcamy do wizyty w Urzędzie Miasta Puck przy ul. 1-go Maja 13, pok. 12A.
W późniejszym terminie Ministerstwo planuje uruchomienie usługi online, która umożliwi weryfikację adresu w Centralnym Rejestrze Wyborców.