Podpisanie umowy na budowę "Ogrodu baśni i legend na motywach morskich i kaszubskich"
Pani Małgorzata Kolendowska Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, podpisała 30 czerwca 2023 Umowę na budowę "Ogrodu baśni i legend na motywach morskich i kaszubskich", który powstanie przy bibliotece.
Wykonawcą zadania będzie Przedsiębiorstwo Usług Instalacyjno-Dekarskich Witold Labuda, w zakresie prac znajdują się prace przygotowawcze, wykonanie nowej ścieżki, która rozpocznie się po przekroczeniu bramy wejściowej na terenie Biblioteki i która poprowadzi przez 7 przystanków, do tego także nowa zieleń, mały ogród deszczowy, ławki i niewielka scena. Elementy przystanków zostały zaprojektowane indywidualnie w oparciu o motywy przewodnie wytypowanych 7 baśni i legend: Krzywy pysk flądry, Legenda Pucka, Mikołajek nadmorski, O rybaku i złotej rybce, Puck i Hela, Sprytny rybak, Stworzenie Kaszub. Dobór materiałów literackich został precyzyjnie przemyślany, by odbiorcom przybliżyć kulturę Kaszub, znaczenie rybactwa, pokazać charakterystyczne motywy regionalne, w tym także elementy haftu kaszubskiego i kolorów kaszubskich z objaśnieniem ich pochodzenia. Każda baśń/opowieść "opisana" będzie symbolicznym elementem, pełniący równocześnie rolę edukacyjną, każdy "bajkowy" przystanek będzie posiadał słup z tablicami na których opisana będzie dana baśń/legenda w języku polskim, kaszubski, angielski i niemieckim, a także na których będą kody QR przenoszące na stronę www, gdzie lektor będzie czytał treści związane z przystankiem. Przystanki poza motywem morskiej legendy/bajki będą zawierały także istotne informacje poświęcone faunie i florze wód Zatoki Puckiej i morza, dlatego aspekt promocji i edukacji morskiej jest niezwykle cenny i istotny w rozwoju świadomości i budowaniu tożsamości społeczeństwa, szczególnie w kontekście rozwoju rybołówstwa, dziedziny gospodarki która kształtowała ten region i która z uwagi na przeżywający kryzys wymaga szczególnego traktowania i zwracania na niego uwagi. Dziedzictwo kulturowe i historyczne jest dla wyznacznikiem wielu działań podejmowanych w ramach działalności Biblioteki, od spotkań z ciekawymi ludźmi, przez warsztaty nawiązujące do nadmorskiej lokalizacji i rybackich tradycji.
Jeżeli ktoś chce zobaczyć ogród w aktualnej postaci, to są to ostatnie dni na taką okazję. Już niedługo będzie on wyglądać całkiem inaczej.
Wartość zadania opiewa na sumę 618 915,31 zł zł z czego 170 000,00 zł to dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020.
Dofinansowanie uzyskane dzięki realizacji zadań Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w oparciu o Strategię Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR) na lata 2014 – 2020.