Otwarcie Ogrodu baśni i legend na motywach morskich i kaszubskich przy Bibliotece Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
Utworzenie ogrodu baśni i legend na motywach morskich i kaszubskich przy Bibliotece Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku skupiło uwagę wielu osób. Zadanie, którego inwestorem była Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku doczekała się uroczystej prezentacji.
Procedura ubiegania się o dofinansowanie inwestycji trwała od 2020 r. natomiast umowę podpisano 7 lutego 2023 roku z Samorządem Województwa Pomorskiego.
Celem projektu jest propagowanie dziedzictwa kulturowego i rozwój oferty turystycznej poprzez utworzenie ogrodu baśni i legend na motywach morskich i kaszubskich. Dzięki realizacji projektu przy bibliotece powstanie zupełnie nowa, ciekawa przestrzeń przyjazna dzieciom i osobom dorosłym.
Wykonane zostały prace przygotowawcze, nowa ścieżka rozpoczynająca się po przekroczeniu bramy wejściowej na terenie Biblioteki, która poprowadzi przez 7 przystanków, nawiązujących do legend i baśni. Powstał także mały ogród deszczowy, ławki i niewielka scena. Elementy przystanków odwołują się do 7 baśni i legend, które zostały wytypowane podczas pracy nad dokumentacją. W ogrodzie pojawiły się nawiązania do takich legend i baśni jak: Krzywy pysk flądry, Pucki herb, Mikołajek nadmorski, O złotej rybce, Puck i Hela, Bezcenny kosz, Stworzenie Kaszub. Dobór materiałów literackich został precyzyjnie wybrany, w taki sposób, by odbiorcom przybliżyć kulturę Kaszub, znaczenie rybactwa, charakterystyczne motywy regionalne, w tym także elementy haftu kaszubskiego i kolorów kaszubskich z objaśnieniem ich odwołania. Każda baśń/opowieść "opisana" jest symbolicznym elementem, pełniący równocześnie rolę edukacyjną. Każdy "bajkowy" przystanek posiada słup z tablicami, na których opisana jest dana baśń/legenda w języku polskim, kaszubskim, angielski i niemieckim z kodami QR przenoszącymi na stronę www, gdzie można odsłuchać legendę. Przystanki poza motywem morskiej legendy/bajki zawierają także istotne informacje poświęcone faunie i florze wód Zatoki Puckiej i morza, dlatego aspekt promocji i edukacji morskiej jest niezwykle cenny i istotny w rozwoju świadomości i budowaniu tożsamości społeczeństwa, szczególnie w kontekście rozwoju rybołówstwa, dziedziny gospodarki, która kształtowała ten region, i która z uwagi na przeżywający kryzys wymaga szczególnej uwagi. Dziedzictwo kulturowe i historyczne jest wyznacznikiem wielu działań podejmowanych w ramach działalności Biblioteki, od spotkań z ciekawymi ludźmi, przez warsztaty nawiązujące do nadmorskiej lokalizacji i rybackich tradycji. Dzięki realizacji inwestycji powstała oryginalna i interesująca przestrzeń.
Wartość zadania 618 915,31 zł, z czego 170 000,00 zł to dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020.
Wykonawcą prac była firma Przedsiębiorstwo Usług Instalacyjno-Dekarskich Witold Labuda.
Dofinansowanie uzyskane dzięki realizacji zadań Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w oparciu o Strategię Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR) na lata 2014 – 2020.