Realizacja projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – Partnerstwo Gminy Kosakowo”
Realizacja projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – Partnerstwo Gminy Kosakowo”
Planujemy nowe działania na rok szkolny 2022/2023 w ramach projektu – w pierwszej kolejności – dokończenie tych, których realizację rozpoczęliśmy w minionym 2021/2022. Ostatnim z nich była wycieczka edukacyjna dla najmłodszych. Poniżej relacja z wydarzenia z dnia 23 czerwca 2022 r. podczas którego dzieciaki z klas 1-3 uczestniczące w zajęciach stacjonarnych wybrały się na wspólną wyprawę w jedno z najpiękniejszych, niezwykłych miejsc w Polsce na Hel.
Pierwszy przystanek to Stacja Morska w Helu im. Profesora Krzysztofa Skóry . Warsztaty o tematyce „Mieszkańcy Bałtyku” odbyły się w nowoczesnej sali seminaryjnej, obejrzeliśmy również salę dydaktyczno – laboratoryjną, wyposażoną w specjalistyczne stoły do analiz materiału biologicznego. Ten nowoczesny budynek posiada systemy automatycznego sterowania i audiowizualne środki przekazu. Hala to uzupełnienie zaplecza dla edukacji akademickiej i „Błękitnej Szkoły”, projektu edukacyjnego, prowadzonego w Stacji Morskiej od 2000 roku. Ciekawy przekaz wykładowcy i atmosfera otoczenia wprowadziła nasze dzieciaki w podwodny świat zwierząt, które znajdują się w naszym otoczeniu Morza Bałtyckiego.
Kolejny przystanek to Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i chwila budząca największe zaciekawienie wśród zwiedzających, a mianowicie karmienie fok. Udało nam się uchwycić tę chwilę i zobaczyć jak pracownicy fokarium bawią się z jej mieszkańcami.
Kolejny, trzeci już przystanek to Muzeum Morskie Tajemnice. To ekspozycja przygotowana we wnętrzach stanowiska ogniowego nr 3 baterii im. Heliodora Laskowskiego w Helu. Zwiedzanie bunkrów, wystrzał ze stanowiska ogniowego wzbudził w najmłodszych wiele emocji. Jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników morza, historii.
W ramach odpoczynku zawitaliśmy na cypel – najbardziej wysunięty na północ punkt Polski, a nasz czwarty punkt wyprawy .
W drodze na sam cypel, natknęliśmy się na obronne bunkry. Zaraz po zakończeniu I wojny światowej Polska uzyskała dostęp do morza na odcinku 146 km w tym cały Półwysep Helski. Zwróciliśmy uwagę, że teren wokół cypla urozmaicają białe piaski wydm to teren objęty programem Natura 2000, wszystko więc objęte jest ścisłą ochroną. Warto o tym wiedzieć. Koniec Polski to przerwa na kanapkę, zabawę w wodzie, budowle z piasku i tak uczyniliśmy.
Ostatnim już punktem, który zaplanowaliśmy odwiedzić to Latarnia Morska w Helu. Helska Latarnia to ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych. Latarnia ma 41,5 m wysokości, a jej światło (i taras widokowy) umieszczone na wysokości 39 m widać nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km). Źródłem światła jest 1000 W żarówka. Oczywiście zdobyliśmy latarnię, choć w niektórych ilość schodów, wysokość stanowiło wyzwanie. Po stacjonarnym cyklu zajęć bezpośrednie obcowanie z naturą, z tym co omawialiśmy, tworzyliśmy podczas warsztatów było wisienką na torcie.
Cała wyprawa trwała 8 godzin, pokonaliśmy ok 10km i zapełniliśmy swoją wiedzę o nowe ciekawostki i wspomnienia.
Mamy nadzieję, że zaplanowane w nadchodzącym roku szkolnym
działania będą równie ciekawe
i będą cieszyć się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.