Pokaz filmu "Pałac"
Zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu "Pałac" wraz ze spotkaniem z twórcami filmu.
“Pałac” to kawałek historii Kaszub opowiedziany przez wydarzenia z życia dowódcy tytułowego partyzanckiego bunkra Gryfa Pomorskiego Henryka Grabosza. Fabuła zaczyna się w momencie kiedy Grabosz, jako młody chłopak, wstępuje do Gryfa i kończy kiedy mężczyzna walczy o życie wraz z swoimi kompanami broni. Wydarzenie, na którym w głównej mierze opiera się akcja filmu to walka kaszubskich partyzantów z wojskami niemieckimi o bunkier “Zielony Pałac”, która miała miejsce w marcu 1944 roku.
W produkcji m.in poruszone zostały następujące wątki: Gryf Pomorski, jego rola na Kaszubach w czasie II Wojny Światowej, walka z niemieckim przeciwnikiem, przyjaźń, zdrada, ale i trudności moralne jakie stawały przed Kaszubami w trakcie II wojny światowej.
W ekranizacji tej historii udział wzięli m.in. rekonstruktorzy historyczni z grupy “Cis” Męcikał, którzy propagują historię tytułowego Zielonego Pałacu. Są oni odpowiedzialni za rekonstrukcję tego miejsca. Celem odbudowanego przez nich bunkra jest pamięć o osobach, które zginęły w tym miejscu w imię wolności. Takie samo zadanie ma właśnie wyprodukowany przez nas film. Chcemy, aby historia partyzantów, ich życie oraz pełne oddanie walce o wolność Polski dotarły do jak największej liczby odbiorców. Wielu z Kaszubów ma wśród swoich przodków, osoby, bohaterów, którzy musieli dokonywać trudnych wyborów, często stawiając dobro bliskich nad swoje.
Za scenariusz w głównej mierze odpowiada Adam Hebel - dziennikarz radiowy, aktor, założyciel Teatru Zymk, kabareciarz i regionalista. Za współreżyserię, zdjęcia oraz montaż odpowiedzialny jest Piotr Pastalenc - doświadczony operator filmowy TVP3 Gdańsk, założyciel kanału w serwisie YouTube, Kaszubska Gospodarka, poświęconego promowaniu regionu, ze szczególnym zaznaczeniem rolnictwa na Kaszubach. W 2019 roku
wyprodukował film krótkometrażowy „Tobaka”, będący nowatorskim podejściem do ogólnie znanych legend kaszubskich. Był również autorem jednego z filmów („Transcassubia”) w ramach projektu finansowanego przez MSWiA pt. „Po kaszubsku na YouTube 2019”oraz reportażu „Pielgrzymi” z 2022 roku.