Pomorskie Żagle Wiedzy – ostatni semestr realizacji projektu
Powoli kończy się nasz projekt, chociaż ostatni semestr należy do najintensywniejszego okresu, w którym zaplanowano wiele form wsparcia dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku.
W lutym rozpoczęły się zajęcia z kółka żeglarskiego dla klas I-III, a w marcu warsztaty morskie dla klas IV-VIII (zadanie 1). W obu formach wsparcia udało się stworzyć po jednej dodatkowej grupie, dzięki temu z oferty mogła skorzystać większa liczba uczniów.
Do 27.03.2023 r. zrealizowano wszystkie działania, zaplanowane w ramach doradztwa zawodowego (zadanie 2), zarówno stacjonarne jak i wyjazdowe. Uczestniczyli w nich uczniowie klas ósmych, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Podczas zajęć mieli okazję do poznania oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych kształcących w zawodach związanych z nadmorskim położeniem naszego miasta, a przede wszystkim zakładami pracy, z którymi współpracują te szkoły oraz ich pracownikami. Spotkania dały możliwość poznania wielu zawodów, najciekawsze dla uczniów były wyjazdy; uczniowie podzieleni zostali na trzy grupy i 21.03.2023 r. wyjechali do szkół i współpracujących z nimi zakładów pracy.
Grupa 1 – uczniowie odwiedziła Powiatowy Zespół Szkół im. St. Staszica w Kłaninie i Stocznię NAUTA w Gdyni, z którą szkoła współpracuje. W szkole poza poznaniem oferty edukacyjnej na nowy rok szkolny była okazja do zwiedzenia pracowni, w których uczniowie zdobywali kwalifikacje zawodowe, atrakcją była możliwość sprawdzenia umiejętności strzeleckich. W Stoczni NAUTA uczniowie poznali zawody związane z pracą na stoczni, które z nich są poszukiwane na rynku pracy.
Grupa 2 – uczniowie mieli okazję poznać ofertę kształcenia oraz pracownie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Najważniejszym punktem wycieczki była wizyta w porcie w Darłówku, gdzie stacjonuje statek szkoleniowy ZSM oraz możliwości poznania zawodów związanych z branżą morską.
Grupa 3 – uczniowie po odwiedzinach w Zespole Szkół nr 1 we Władysławowie oraz w hotelu Gwiazda Morza, w którym uczniowie uczą się zawodów hotelarskich i gastronomicznych mieli okazję odwiedzić miejsca w we Władysławowie i w Pucku, w których była okazja poznać zawody związane z pracą na morzu (port jachtowy, port rybacki i zakład szkutniczy.
Ostatnie zajęcia stacjonarne, podczas których uczniowie otrzymali dyplomy potwierdzające udział w zajęciach z doradztwa zawodowego odbyły się 27.03.2023 r.
Planowane są kolejne zadania projektowe:
- przygotowujemy się do organizacji zajęć warsztatowych z bezpieczeństwa na wodzie i ratownictwa morskiego (zadanie 1) oraz pikniku naukowo-żeglarskiego (zadanie 5),
- w kwietniu rozpoczną się praktyczne zajęcia żeglarskie w Rewie (zadanie 3),
- w maju i czerwcu uczniowie wyjadą na Hel i do Gdyni na wyjazdy edukacyjne (zadanie 4).